Fajčenie cigár je veľmi individuálny, rituálny akt, ktorý každý prežíva inak. Rovnako rôzne sú aj príležitosti fajčenia cigár. Existujú však základné zásady, ktoré vedú k zvýrazneniu pocitu z fajčenia a chuti cigary.

Cigara sa drží medzi perami, pretože zuby môžu cigaru poškodiť.

Zlé zapálenie: Cigara sa zapaľuje pomocou cédrového dreva alebo plynového zapaľovača. Pri použití zápaliek nechajte vyhorieť síru. Nikdy sa nezapaľuje benzínovým zapaľovačom, pretože cigara by natiahla do seba benzínový pach.

Správne zapálenie: Pri zapaľovaní sa cigara nemá pripaľovať od priameho plameňa, ale žiarom nad špičkou plameňa. Kontakt s ohňom ničí krycí list, dochádza k zoškvareniu krycieho listu nedokonalým zapálením, k sčerneniu, cigara dostáva takýmto zapálením pachuť.

Na fajčenie cigary musí byť dostatok času, podľa času, ktorý cigare môžeme venovať, volíme veľkosť – model. Fajčí sa pokojne a pomaly. Dym sa neinhaluje, cigara nie je cigareta. Pre umocnenie pôžitku je možné nechať dym voľne krúžiť v ústach a vypúšťať von nosom. Popol by sa mal udržiavať čo najdlhší; udržuje cigaru chladnú a zvyšuje jej chuť. Neodklepávať popol ako u cigarety! Popol sa odloží do popolníka a zakrúžením sa upraví jeho koniec do špičky.

Ak cigara vyhasla, je možné ju znovu zapáliť. Ale iba za predpokladu, že je stále teplá a nechýba viac ako polovica, v každom prípade ide o chybu fajčiara. Cigara sa zvyčajne fajčí do tretiny svojej dĺžky. Posledná tretina funguje ako filter. Po ukončení fajčenia sa cigara nestláča, ale necháva sa samovoľne vyhasnúť. Zabráni sa tak vzniku nepríjemného zápachu.